Kurs radiooperatora. Co warto wiedzieć?

Każda osoba, która planuje rejs morski, musi posiadać licencję radiooperatora. Bez względu na wielkość akwenu i odległość od linii brzegowej niezbędne jest posiadanie umiejętności, które pozwolą w razie potrzeby wezwać pomoc, odebrać ostrzeżenia nawigacyjne czy poprosić o prognozę pogody. Kurs radiooperatora pozwala zdobyć wszystkie niezbędne informacje i przygotować się do wyprawy na morze. Stanowi świetne uzupełnienie dla osób, które posiadają już patent sternika jachtowego i chcą dalej rozwijać się w tym kierunku.

Ile trwa kurs SRC i czego uczy?

Kurs radiooperatora krótkiego zasięgu to podstawowe szkolenie z obszaru komunikacji radiowej. Stanowi podstawę do tego, aby samodzielnie kierować jachtem na morzu. Kurs najczęściej trwa 1 dzień.

W tym czasie kursanci mogą zdobyć wiedzę z obszaru nawiązywania połączenia ze stacją nadbrzeżną VHF i wysyłania zrozumiałych komunikatów. Szkolenie obejmuje zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia. Symulowanie różnych sytuacji pozwala w trakcie kursu skomunikować się ze stacją i nadać odpowiedni komunikat.

Dla kogo przeznaczony jest kurs radiooperatora?

Kursy skierowane są do żeglarzy, którzy chcą zdobyć wiedzę, jak samodzielnie komunikować się ze stacjami nadbrzeżnymi. Na każdym jachcie wypływającym w morze zgodnie z przepisami musi znajdować się przynajmniej jeden radiooperator. Posiadanie uprawnień sprawia, że można samemu pełnić tę funkcję. Dzięki temu możliwa jest większa swoboda w kontekście wypływania na wodę.

Najczęściej na kurs wybierają się osoby z ważnym patentem żeglarskim. Doświadczeni żeglarze są w stanie o wiele łatwiej zrozumieć wszystkie przekazywane zagadnienia. Dzięki znajomości realnych sytuacji, które mogą wystąpić na morzu, są w stanie wynieść wiele cennych wskazówek. W efekcie mogą jeszcze lepiej poradzić sobie w trakcie żeglugi.

Czym kończy się kurs?

Zwieńczeniem kursu jest uzyskanie stosownych uprawnień w postaci certyfikatu. W najlepszych szkołach można liczyć na dokument SRC RYA o charakterze międzynarodowym. Dzięki temu certyfikowani radiooperatorzy mają możliwość wypływania na akweny znajdujące się na całym świecie.

Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią placówkę, która pozwala zdobyć wymagane uprawnienia. Najlepiej pod tym względem wypadają renomowane placówki, które pozwalają zdobyć także patent żeglarski. Gwarantują wykwalifikowany personel i prowadzenie zajęć w interesujący sposób. Radiooperator dzięki temu jest przygotowany do wszystkich sytuacji i ma możliwość w trakcie nauki sprawdzić się na realnym sprzęcie.