Spędzasz wakacje w kraju a na urlopie najbardziej cenisz spokój? Być może co roku jeździsz w to samo miejsce, ale chciałbyś spróbować czegoś nowego? Albo sam nie wiesz czy wybrać się w góry czy nad morze? Wybierz się w Beskid Niski.
Ta rozległa kraina, która słynie z ciszy i spokoju sprzyja górskim wędrówkom. Wyludnione tereny umożliwiają przeżycie prawdziwych przygód i konfrontację z przeszłością.
Dlaczego warto pojechać w Beskidy?
Beskid Niski jest częścią Karpat. Zajmuje malownicze tereny pomiędzy obleganymi w sezonie Bieszczadami i Beskidem Sądeckim. Jego część znajduje się w polskiej, a część po słowackiej stronie. Nasi południowi sąsiedzi mają najwyższy szczyt pasma – Busov o wysokości 1002 m.n.p.m. Na terenie naszego kraju znajduje się kilka spektakularnych szczytów z Lackową, Cergową i Foluszem na czele. Unikatowa przyroda Beskidu Niskiego, wymagająca szczególnej ochrony weszła w skład Magurskiego Parku Narodowego.
Tajemnice Beskidu Niskiego
Osobliwością Beskidu Niskiego są zadziwiające interesującą architekturą cmentarze z I wojny światowej. Na tym pogranicznym terenie toczyły się zażarte walki pomiędzy wojskami rosyjskimi a pruskimi i austrowęgierskimi. Poległym podczas nich żołnierzom zgotowano godny pochówek. Drugimi wyjątkowym śladem historii są pozostałości po opuszczonych wsiach Łemkowskich, wyludnionych podczas akcji „Wisła”. Wędrując po wspaniałych dolinach można napotkać drewniane cerkwie grekokatolickie, żydowskie cmentarze, przydrożne krzyże i kapliczki. Od mieszkających tu przez stulecia a wypędzonych po II wojnie światowej ludzi Beskid bywa nazywany Łemkowszczyzną.
Gdzie nocować w Beskidzie Niskim?
Charakter Beskidu Niskiego przekłada się na niewielkie zaplecze turystyczne w tym regionie. Dlatego planując pobyt w tym miejscu, warto odpowiednio wcześniej zadbać o nocleg. Szukając miejsca, gdzie można zatrzymać się na kilka dni warto rozważyć dwie opcje – pensjonat w większych miejscowościach (Rymanów Zdrój, Wysowa Zdrój, Iwonicz Zdrój, Dukla) albo agroturystyka gdzieś na końcu świata.