Co warto zwiedzić w Warszawie czyli słów kilka o turystyce miejskiej.

Warszawa wszystkim kojarzy się z Pałacem Kultury i Nauki, z Łazienkami Królewskimi oraz z Wilanowem, jednak należy zaznaczyć, że ciekawych, wartych zwiedzenia miejsc jest o wiele więcej. 

Jakie ciekawe miejsca powinien zwiedzić turysta przebywając w stolicy? 

Warszawa jest miastem, gdzie każdy bez względu na to jakie ma preferencje odnajdzie coś dla siebie. Turyści którzy lubią historię powinni zwiedzić Muzeum POLIN, które mieści się przy ul. Mordechaja Anielewicza 6. W pobliżu mieści się Umschlagplatz, czyli rampa kolejowa przy ul. Stawki 4/6 skąd Niemcy w trakcie II WŚ wywozili Żydów do obozów koncentracyjnych w Treblince oraz na lubelskim Majdanku. Przebywając w Warszawie, warto spędzić nieco więcej czasu w przedwojennej Dzielnicy Północnej, zwanej też nalewkowsko- muranowską≤ gdzie w okresie międzywojennym zamieszkiwało najwięcej Żydów w Europie, zaraz po Amsterdamie. Warto na krótko zatrzymać się przy ul. Miłej 18, gdzie podczas Powstania w Getcie Warszawskim ukrywał się i w końcu śmiercią samobójczą zginął Mordechaj Anielewicz.

Warto przy okazji zwiedzić również Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie podczas Rewolucji 1905r. w akcji odbicia 10 więźniów z Pawiaka wziął udział Łukasz Siemiątkowski, bojowiec OB PPS, na kanwie której to postaci Szczepan Twardoch stworzył głównego bohatera 'Króla’ Kuma Kaplicę.

Jakie ciekawe miejsca w pobliżu Warszawy, co warto zwiedzić?

Osoby, które interesują się historią powinny udać się do Palmir, gdzie podczas II WŚ Niemcy masowo rozstrzeliwali polskie elity intelektualne. Podwarszawska wieś, Palmiry obok Katynia jest najbardziej znanym miejscem martyrologii Polaków w trakcie II WŚ.