Kraina wygasłych wulkanów w Polsce?

Wiesz, że w Polsce znajduje się kraina wygasłych wulkanów. Pomyślałeś kiedykolwiek, że na terenie Twojego kraju mógł istnieć czynny wulkan? Istniał, zdecydowanie tak.

Gdzie w Polsce jest kraina wygasłych wulkanów?

Ponad 250 milionów lat temu w okolicach dzisiejszych gór Kaczewskich, w pobliżu Jeleniej Góry. Jest to przepiękny teren zdecydowanie warty odwiedzenia. Jeśli będziesz już w Krainie wygasłych wulkanów, koniecznie zajrzyj też do Miedzianki – również miejscowość w pobliżu Jeleniej Góry. Miedzianka, to miejscowość, która ponad 100 lat temu tętniła życiem, dzisiaj niemal nie istnieje. Niemal, ponieważ widnieje na mapie i stoi w niej czynny browar, ale nie istnieje, ponieważ lata temu zapadła się pod ziemię na skutek zbyt mocno eksploatowanej kopalni rud żelaza. O czym pisał Filip Sprigner w arcyciekawej książce Miedzianka. Historia znikania.

Kraina wygasłych wulkanów – mało znana atrakcja w Polsce

Wracając jednak do tematu wulkanów, w Polsce są one mało znaną atrakcją. Jeśli już ktoś wybiera się na zwiedzanie województwa dolnośląskiego, wybiera najczęściej Wrocław, Sudety lub Karkonosze. A okazuje się, że warto czasem zboczyć z utartych szlaków i poszukać mniej znanych atrakcji, które kryją w sobie mnóstwo ciekawostek. Na szczęście Kraina wygasłych wulkanów doczekała się pasjonatów, którzy pragną poszerzać wiedzę o niej. Bowiem powstało wiele wpisów i filmów na ten temat.

Dzisiaj można również zwiedzać te tereny, a wycieczkę połączyć z wieloma innymi atrakcjami regionu, jak na przykład Sudecką Zagrodą Edukacyjną. Będąc w tamtych rejonach kraju nie można nie zajrzeć do Polskiej Stolicy Złota, czyli Złotoryi, gdzie można zwiedzić kopalnię złota, rynek czy Muzeum Złota.