Kolorowe chaty i Skansen w Maurzycach

Maurzyce, położone w województwie łódzkim, zaledwie 10 km od Łowicza są miejscem mało znanym. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ znajduje się tam bardzo ciekawy Skansen w Maurzycach.

Skansen w Maurzycach – kolorowe chaty

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach to dość spora powierzchnia oddana do użytku turystów. To świetna propozycja na ciepłe dni, kiedy chcemy zrobić coś innego. Dzięki przygotowanym, odnowionym i odtworzonym regionalnym chatom, mamy szansę zobaczyć, jak dawniej mieszkali ludzie. Choć wydawać by się mogło, że etnografia wszędzie wygląda podobnie, to jednak to miejsce wyróżniają kolorowe zdobienia. Na terenie Skansenu w Maurzycach zobaczymy chaty z przedziału XIX i XX wieku. Chętni mogą także zajrzeć do dawnej Szkoły Podstawowej. Ciekawostką będzie także zobaczenie części mieszkalnej. Kiedyś bowiem nauczyciel zamieszkiwał pomieszczenie znajdujące się w budynku szkoły.

Skansen w Maurzycach to oddział łowickiego muzeum, którego główna siedziba znajduje się na rynku. Warto zajrzeć i tutaj, ponieważ wystawy wewnątrz, jak i na podwórku są niezwykle ciekawe. W Łowiczu także znajdują się dwie pokazowe chatki, które stanowią zachętę do tego, by wsiąść w samochód i zajrzeć do Maurzyc. Możemy w tutejszym Skansenie Ziemi Łowickiej obejrzeć wyposażenie chat oraz samo budownictwo typowe dla tego regionu. Możemy zobaczyć jak wyglądała ,,stara” i ,,nowa wieś”. To blisko 40 obiektów, do większości z nich można wejść, ponieważ budynki są udostępniane do zwiedzania. Nie zabrakło także młynów, studni, czy przydrożnych kapliczek. To wszystko sprawia, ze przenosimy się na łowicką wieś XIX i XX wieku bez żadnych przeszkód.